Nové penzijní fondy konečně zase rostou. Kolik vydělaly?

Akciové trhy se už zmátořily po propadu z konce loňského roku, takže zejména dynamické fondy doplňkového penzijního spoření dokázaly za první tři letošní měsíce solidně zabodovat. Některé z nich dokonce přeskočily i desetiprocentní zhodnocení. To je v době, kdy se inflace meziročně vyšplhala už na tři procenta, dobrá zpráva pro klienty. A penzijním společnostem se tak aspoň částečně podařilo napravit pošramocenou reputaci z posledních období.

 ...přehledné tabulky jsou dole, v příloze tohoto článku.

 

Jeden rok nic neznamená

„Pokles cen akcií byl loni krátkodobým výkyvem, který se děje pravidelně a v dlouhodobé perspektivě nic moc neznamenal. Bohužel, klienti, a dokonce i pár ekonomů či ekonomek hodnotí jen a pouze kalendářní rok, což je u dlouhodobých investic začátečnická chyba,“ říká Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

„Správně by se měli soustředit na svůj dlouhodobý cíl. Tím je zhodnocení úspor na penzi, pro které jsou akciové či realitní investice ideální ať už z pohledu výnosu, rizika či likvidity,“ vysvětluje Mašát.

Výsledky konzervativních účastnických fondů kolem nuly jsou podle něj vzhledem k záporným výnosům dluhopisů takřka zázrak. V současnosti, kdy se krátkodobé úrokové sazby dostaly díky snaze České národní banky k hranici dvou procent, by se prý výkonnost konzervativní části portfolia měla posunout tímto směrem.

Nebezpečná garance

Na konci loňského roku si ve třetím pilíři spořilo na penzi přes 4,4 milionu Čechů – z toho 3,47 milionu ve „starých“ transformovaných fondech penzijního připojištění a 966 tisíc v „nových“ účastnických fondech doplňkového penzijního spoření. Dohromady penzijní společnosti spravovaly víc než 447 miliard korun.

I když jsou fondy „nového“ penzijka na trhu už od roku 2013, většina klientů stále zůstává věrná penzijnímu připojištění s garancí nezáporného zhodnocení. To však pro dlouhodobé zhodnocování úspor není zrovna nejšťastnější strategie.

„Tragédií transformovaných fondů je jejich garance kladného zhodnocení, která je omezuje ve výběru výnosnějších, ale krátkodobě kolísavějších investic. Mnoho klientů sice na tuto garanci nepoklesu majetku slyší, ale zapomínají, že přicházejí o výnos a že nepokles neznamená pokrytí inflace,“ říká Mašát.

Transformované fondy jsou podle něj nakonec konzervativnější než dluhopisové fondy a ani zdaleka nepokrývají růst cenové hladiny. „Klienti mají tedy každý rok reálně méně a méně peněz,“ dodává.

Lidem, kteří si na stáří nespoří jiným způsobem a do penze jim zbývá víc jak deset let, by se tak mělo vyplatit obětovat garanci a jít do rizikovějších účastnických fondů. Ty mají potenciál dosáhnout výnosu, který si – na rozdíl od transformovaných fondů penzijního připojištění – dlouhodobě poradí s inflací.

Naopak klienti, které čeká odchod do důchodu za pár let, můžou v klidu zůstat v transformovaném fondu. Pro ně je lepší raději pár let mírně ztrácet, než zažít na konci svého spoření otřesy na finančních trzích jako například v roce 2008 nebo v malé míře na konci loňského roku. Pak by už totiž nemuseli mít dost času k návratu investic na původní hodnotu.

Nejúspěšnější fondy doplňkového penzijního spoření

V letošním prvním čtvrtletí se nejlépe vedlo akciovému fondu Conseq penzijní společnosti. Klientům připsal zhodnocení přes 13 procent. Následují dynamické penzijní fondy ČSOB penzijní společnosti, Penzijní společnosti České pojišťovny a Česká spořitelna – penzijní společnosti, kterým se také podařilo překonat desetiprocentní hranici.

Stejné fondy se objevují i v žebříčku, který sleduje zhodnocení účastnických fondů za celou dobu od jejich založení. Tomu suverénně kraluje účastnický akciový fond Conseq s výnosem 67,47 procenta. Fondy na dalších příčkách pak připsaly 21 až 27 procent.

zdroj: https://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/405731-nove-penzijni-fondy-konecne-zase-rostou-kolik-vam-vydelaly

 

 

 

Výsledky za rok 2018

DPS zažilo nejhorší rok své historie, ale...
Hned na úvod musíme dodat, že to není zrovna dlouhá historie. Od založení účastnických fondů uplynulo teprve šest let. Skutečnost tedy není zdaleka tak špatná, jak se může jevit z titulku. Pojďme se podívat na výsledky účastnických fondů v roce 2018:

Nejlépe si v minulém roce vedl vyvážený fond České spořitelny, s 3% zápornou výkonností. Nejhůře potom KB vyvážený účastnický fonds výkonností minus 6,4 %.

Výkonnost konzervativních fondů byla negativně ovlivněna růstem úrokových sazeb. Tyto fondy to budou mít v dohledné době ještě nelehké, výnosy kvalitních státních dluhopisů jsou stále relativně nízko.
Každopádně vzhledem k tomu, že doplňkové penzijní spoření je ze své podstaty dlouhodobý investiční nástroj, nás opět zajímají především dynamické účastnické fondy.

Dynamické fondy obstály se ctí

Na výkonnost dynamických fondů měl v minulém roce samozřejmě nepříznivý vliv vývoj na akciových trzích. Uveďme výkonnost vybraných akciových trhů v roce 2018:

  •   USA: akciový index S&P 500 poklesl o 6 %

  •   Německo: akciový index DAX poklesl o 18 %

  •   Velká Británie: akciový index FTSE 100 poklesl o 13 %

  •   Japonsko: akciový index Nikkei 225 poklesl o 14 %

  •   Čína: akciový index Shanghai composite poklesl o 25 %

  •   Rozvíjející se trhy jako celek: index MSCI Emerging Markets poklesl o 15 %

    Když uvážíme poměrně vysokou volatilitu na akciových trzích v průběhu celého minulého roku, a právě uvedené záporné výnosy, není negativní výkonnost dynamických ÚF jistě nijak překvapivá. Dobrá zpráva je, že se fondy s touto volatilitou popraly se ctí. A některé si (Česká spořitelna a Allianz), na tu bídu, vedly opravdu dobře.

Bohužel uvedené srovnání výkonnosti dynamických fondů od jejich založení je problematické. Jednak fondy nebyly založeny ke stejnému datu. Například dynamický fond Consequ byl založen 1.1.2013, ale dynamický fond NN mnohem později, ke dni 24.3.2015. Conseq, na rozdíl od NN, tak mohl participovat na mohutném růstu cen akcií, ke kterému došlo v průběhu roku 2013. A s tím souvisí i další zádrhel. Zatímco zmíněný fond Consequ byl po svém založení prakticky ihned plně zainvestovaný v akciích, konkurenční fondy investovaly do akcií postupně, v průběhu několika kvartálů. Mimo jiné z důvodu nízkého objemu majetku pod správou. Klienti by se tedy při výběru DPS neměli rozhodovat jen na základě výkonnosti fondů od jejich založení.

Hodnocení fondů (a vyhodnocení předchozího...hodnocení)

V předchozí analýze účastnických fondů jsem uvedl následující závěry:

„S dynamickými ÚF Consequ, České spořitelny a Allianz chybu neuděláte. ÚF Conseq sleduje odvážnou strategii, která se na delším horizontu může vyplatit. Tak velká preference emerging markets má ale svoje rizika. Dokážu si ovšem představit, že charakterově dynamičtí investoři mohou být s fondem Consequ velice spokojení. Allianz sleduje relativně opatrnější strategii. Přestože dosavadní výsledky patří jednoznačně ke slabším, nemůžeme fond hodnotit negativně jen na základě tříleté (krátkodobé) výkonnosti. Portfolio fondu Allianz je postaveno racionálně a fond tak zůstává solidní volbou. Autor textu

se ovšem musí přiznat, že určité sympatie chová k České spořitelně. Dosavadní výsledky jsou uspokojivé a jasná preference rozvinutých trhů (typu USA, Německo) se mu u penzijního fondu líbí.“

Na tomto loňském hodnocení bych neměnil jediné slovo. Dynamické fondy České spořitelny a Allianzsi v roce 2018 vedly nejlépe, když zaznamenaly nejmenší poklesy. Oba fondy si tedy nadále udržují svékvality. A autor textu stále chová největší sympatie k fondu České spořitelny.

Co se týče dynamického fondu Consequ, na jeho výkonnosti se v minulém roce negativně podepsala zmíněná preference akcií rozvíjejících se trhů. Ty si vedly právě ze všech nejhůře. Každopádně fondvžádném případě nemůžeme zatracovat kvůli jednomu slabšímu roku. Zvlášť, když jeho dlouhodobější výkonnost zůstává velice solidní.

Autor textu: analytik Martin Tománek

 

 

Níže následují výsledky za rok 2017, článek je z ledna 2018:

Růst akciových trhů v roce 2017 pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak vytrestal růst úroků českých dluhopisů. Aktuální vysvědčení účastnických fondů nového doplňkového penzijního spoření komentuje Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

Dynamické fondy loni vydělaly od 4 do 14 %. Rozdíly byly dány rozdílným složením portfolií – některé fondy mají akcií až 100 %, jiné se drží kolem dvou třetin. Některé fondy mají měnové riziko zajištěno do koruny, jiné investují částečně v dolaru, který loni poměrně výrazně oslabil.

Výkonnost za jeden kalendářní rok samozřejmě neříká mnoho o kvalitách fondu ani o jeho budoucnosti. Například rekordman od NN Penzijní společnost doháněl předchozí slabší výsledky. Fond má velkou část portfolia zaměřenou na středo a východoevropské trhy, které sice v roce 2017 výrazně stouply, jsou ale také rizikovější než vyspělá Evropa.

Jak je vidět z tabulky, v průměru za delší období jsou rozdíly mezi jednotlivými správci menší. Dosavadním rekordmanem je penzijní společnost Conseq, jejíž globální akciový fond je nejdynamičtější na trhu – má největší podíl akcií a investuje také podstatnou část portfolia do tzv. emerging markets (investice do rozvíjejících se trhů, které jsou charakteristické rychlým hospodářským růstem).

Pro vyvážené fondy platí podobný komentář jako pro dynamické – výnosy ovlivnil růst akciových trhů a samozřejmě také struktura portfolia. Dva nejlepší vyvážené fondy překonaly 4% zhodnocení, což je při situaci na dluhopisovém trhu docela úspěch. 

České státní dluhopisy totiž v posledním kvartálu ukončily několikaleté vítězné tažení a jejich ceny začaly klesat. Ještě v září si stát mohl na 5 let půjčit peníze zadarmo, ke konci roku už to bylo o něco normálnějších 0,9 % p.a. Kdo koupil pětiletý státní dluhopis na konci léta, do Silvestra na něm prodělal zhruba 4 % (pokles ceny přibližně odpovídá změně úrokové sazby násobené počtem let do splatnosti).

Do plusu se tak loni nedostal ani jeden z povinných konzervativních fondů, pokles cen dluhopisů jim ve skutečnosti vymazal i většinu výnosu za předchozí roky. V těchto fondech je přitom investována skoro polovina majetku „nového“ třetího pilíře.

Často skloňovaná konzervativnost českých investorů je za tím ale jen z části. Ve skutečnosti má podle statistiky ministerstva financí doplňkové penzijní spoření sjednán velmi vysoký počet klientů v důchodovém věku, kteří chtějí ještě využít státní podporu nebo možnost výplaty penze na určenou dobu. Pro ně samozřejmě nedávají dynamické fondy smysl.

Daleko větší podíl populace jsou mladí klienti, kteří zůstávají ve „starých“ transformovaných fondech, i když mají do penze desítky let a investovat odvážněji by mohli a měli.

Výsledky transformovaných fondů ještě nejsou oficiálně k dispozici. Ke konci 3. kvartálu vykazovaly výnos 0,6 % p.a., za celý rok ale budou zřejmě o něco blíže garantované „chlupaté nule“. Pokud se ptáte, jak je možné, že transformované neklesnou do minusu, když také investují do státních dluhopisů, odpověď je taková, že zhodnocení dluhopisů účtují jinak, nepřeceňují se při každé změně tržní ceny.

Loni se ale každopádně potvrdilo, že přestup z transformovaných fondů dává smysl jedině pro dynamičtější investory. Pokud zůstanete v konzervativním fondu, je to krátkodobě spíš z bláta do louže.

 

Autor textu: Aleš Tůma, ales.tuma@partners.cz 

 

 

Níže následují výsledky za rok 2016, článek je z ledna 2017.

Povinné konzervativní fondy přinesly většinou „chlupatou nulu“, což je dáno nízkým úročením státních dluhopisů. Za rok 2016 tak jako celkem nejspíš mírně zaostanou za transformovanými fondy (i ty sice mají jen státní dluhopisy, zjednodušeně řečeno ale zhodnocení v jednotlivých letech částečně vyhlazují; rok 2017 už bude slabší). „Ostatní“ konzervativní fondy s vyšším podílem firemních dluhopisů (zvl. Conseq, dále ČP a AXA) přinesly vyšší zhodnocení než ty ultrakonzervativní.

Výkonnost vyvážených fondů byla poměrně slušná – tady pomohla hlavně akciová složka. Ta je samozřejmě největší v dynamických fondech, jejich zhodnocení je tedy
v průměru nejvyšší, jsou ale mezi nimi také nejvyšší rozdíly (záleží, který fond má zrovna více akcií amerických či evropských, a jestli má více investic v cizích měnách či v české koruně).

Výkonnost za 1 rok samozřejmě není ukazatelem budoucí výkonnosti, začátek loňského roku byl na finančních trzích turbulentní, takže ke konci roku mají dobrou výkonnost i exotické trhy, které korigovaly předchozí pokles (to platí zejm. pro fond NN, v menší míře i pro Conseq, který doháněl slabý rok 2015). 

V nejbližší době přineseme aktualizovanou analýzu odrážející aktuální složení portfolií i s doporučením, které fondy preferovat. Základní strategie fondů je ale stále stejná.

Tabulka výkonnosti je přílohou..

Autor textu: Aleš Tůma, ales.tuma@partners.cz 

 

 

PS: Mimochodem, chtěli jste někdy důkaz, že převod Transformovaného fondu na Doplňkové penzijní spoření (neboli starý typ penzijka na nový) se opravdu vyplatí a je téměř jedno v jakém věku? Najdete ho v níže…

Příklad ze sazebníku jedné z penzijních společností:
 
TF: 
úplata za obhospodařování majetku: 0,8%
 
DPS: 
úplata za obhospodařování majetku konzervativí: 0,4%
úplata za obhospodařování majetku vyvážený: 1,0%
úplata za obhospodařování majetku dynamicky: 1,0%
 
aneb…proč neplatit téměř stejný poplatek za spravování portfolia státních dluhopisů jako za akciové portfolio:-D

 

- MgA. Jan Tihelka -

Kontaktujte mne ještě dnes: 777061218